KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7585402

GOUACHE (F)

nr 758 5402

Birgitta Hallqvist, signerad-08, 69x47

Utrop:

600 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

300 kr

måndag 14 maj 2012
kl 19:27:00

14/5 17:43:05 1      Vinnande bud

Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Liknande föremål: akvarell akvareller birgitta hallqvist gouache täckfärg vattenfärg

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook