bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7484022



*
Gouache (F)

nr 748 4022


Aly Ben Salem (1910-2001), 102x67


Aly Ben Salem, född 1910 i Tunisien, död 2001, svensk/tunisisk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

30.000 kr

Startbud:

20.000 kr

Såld:

46.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 mars 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/3 15:55:13 1      25.000 kr
14/3 12:20:48 2      23.000 kr
14/3 12:21:05 2      24.000 kr
16/3 10:11:38 1      28.000 kr
25/3 11:16:38 3      35.000 kr
25/3 22:29:08 4      35.000 kr
25/3 22:30:41 4      36.000 kr
25/3 22:35:52 3      36.500 kr
25/3 23:14:05 4      37.000 kr
26/3 15:36:52 5      ledande budet*
26/3 15:51:05 4      40.000 kr
26/3 15:52:10 4      41.000 kr



  • Konstnär/Designer

Aly Ben Salem

Aly Ben Salem, född 1910 i Tunisien, död 2001, svensk/tunisisk målare.

Läs mer om Aly Ben Salem
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aly ben salem gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 3264 Akvarell
    Jean Claude Bosanque, The irish peasant, 1874. 58x42
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 maj kl 19:15
  • 2560 Akvarell
    L Munch, 'Les Andelys', 18x29
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 maj kl 20:55
  • 3274 Akvareller
    2 st, El Grecco, 43x62
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 maj kl 19:26
  • 3107 Blandteknik
    2 st, sign C Montagi, bladets mått: 23x30, Piazza ..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 maj kl 20:19
  • 3060 Blandteknik
    Nisse Zetterberg (1910-1986), "den 5 Juni", 42x33
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 maj kl 18:12
  • 4034 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär, jaktmotiv, 1800-tal, blade..//
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 maj kl 18:51