bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7673463



*
Gouache (F)

nr 767 3463


Alsac, 19x29


Följerätt

Ja

Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 16 juli 2012
kl 17:30:56


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alsac gouache täckfärg vattenfärg
  • 7417 Akvarell
    , signerad, Skärgårds motiv, 25x44
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 19:47
  • 7782 Akvarell
    4 st, Tomislav Bozovic, 1968, 49x63
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 18:05
  • 7754 Akvarell
    A V Gersdorff, 46x35, blomsterstilleben
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 18:37
  • 7767 Akvarell
    Anita Larsson, Rhodos, 47x32
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 18:49
  • 7450 Akvarell
    Claes E Giertta, Båtar, 23x31
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 20:19
  • 7897 Akvarell
    Ellen Jolin (1854-1939), Anemoner, 35x27
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 maj kl 19:30