bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7673463



*
Gouache (F)

nr 767 3463


Alsac, 19x29


Följerätt

Ja

Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 16 juli 2012
kl 17:30:56


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alsac gouache täckfärg vattenfärg
  • 8434 Gouache
    Marianne Ebeling (1930-1979), Flickor, signerad, 6..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 19:12