bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7673463



*
Gouache (F)

nr 767 3463


Alsac, 19x29


Följerätt

Ja

Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 16 juli 2012
kl 17:30:56


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alsac gouache täckfärg vattenfärg
  • 7693 Akvarell
    Agnes Cleve (1876-1951), signerad. -34, sydländskt..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    29 feb kl 19:14
  • 8326 Akvarell
    David Söderholm, insjölandskap, signerad, 29x33
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    15 feb kl 19:02
  • 7099 Akvarell
    Evald Kallstenius (1898-1957), "Kyrktorn i Positan..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    15 feb kl 20:43
  • 8155 Akvarell
    Fantasi, signerad, 40x27
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    15 feb kl 18:04
  • 8579 Akvarell
    Harald Lindberg (1901-1976), Tillinge, 1960, 20x28
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    15 feb kl 20:31
  • 7257 Akvarell
    monogramsignerad FB, 1902, Båt, motivet: 23 x 33
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    15 feb kl 19:15

Vad r den vrd?