bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7673463



*
Gouache (F)

nr 767 3463


Alsac, 19x29


Följerätt

Ja

Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 16 juli 2012
kl 17:30:56


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alsac gouache täckfärg vattenfärg
  • 8259 Akvarell
    Bengt Green, Träd, 21x28
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 sept kl 18:08
  • 8258 Akvarell
    Japan, 26x36
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 sept kl 20:08
  • 8279 Akvarell
    Oidentifierad konstnär, gårdsmotiv, signerad, 24x35
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 sept kl 19:24
  • 3402 Akvarell
    signerad, Sundbyberg, motivet. 20x25
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 sept kl 18:17
  • 8139 Blandteknik
    Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Figurer, motivet:..//
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 sept kl 18:02
  • 8176 Blandteknik
    Harald Wiberg (1908-1986), 1961, Kvinna med hund, ..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 sept kl 18:32