bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7673463



*
Gouache (F)

nr 767 3463


Alsac, 19x29


Följerätt

Ja

Utrop:

500 kr

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 16 juli 2012
kl 17:30:56



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alsac gouache täckfärg vattenfärg
  • 5380 Akvarell
    Cavotto, Saint-Paul-de-Vence, 33x48
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 19:44
  • 3099 Akvarell
    Monogramsignerad, -58, bilfärd, 24x35 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 19:27
  • 6028 Akvarell
    Nikolai Jarochenko, 1891,32x23
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 18:24
  • 5109 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Monogramsign 1890, Saltsjö..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 18:44
  • 5523 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben, -48, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 18:06
  • 5173 Akvarell
    Roland Kempe (1907-1991), Sverige. 36x59
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 20:54




Ladda ner broschyr