bakg

  KONST / Litografier / Färglitografi 7712002



*
Färglitografi (F)

nr 771 2002


Roland Svensson (1910-2003), vintermotiv, 69/200, motivets mått: 29x46


Roland Svensson, född 1910 i Stockholm, död 2003, svensk målare, grafiker och författare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Startbud:

800 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 19:13:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/6 21:36:11 1      Vinnande bud



  • Tema

  • Konstnär/Designer

Roland Svensson

Roland Svensson, född 1910 i Stockholm, död 2003, svensk målare, grafiker och författare.

Läs mer om Roland Svensson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad roland svensson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vintermotiv
  • 3044 Färglitografi
    2 st, Åke Westin (f. 1939), 'Fjällgatan', 'Stortor..//
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 20:32
  • 3073 Färglitografi
    2 st. lösa blad, Bert Håge Häverö (1932-2014), HC-..//
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:45
  • 3076 Färglitografi
    2 st. lösa blad, Steven Clark, numrerade och signe..//
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:53
  • 3071 Färglitografi
    6 st. lösa blad, Charles Sjöholm (f. 1933), Stockh..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:40
  • 3115 Färglitografi
    Åke Åhlin, Storskär, HC 20/35, motivet: 40x54
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:32
  • 3114 Färglitografi
    Åke Åhlin, Waxholmsbåt, motivet: 40x57
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:31