bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 7894057



*

nr 789 4057


Einar Forseth

(1892-1988), Sverige


Blandteknik, Einar Forseth (1892-1988), Altarmålning till Gustavsbergs kyrka 1943. sign pappanå. 160x100


Einar Forseth, född 1892 i Linköping, död 1988, svensk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 november 2012
kl 19:05:30


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/10 22:34:13 1      300 kr
5/11 16:28:15 2      350 kr
5/11 17:21:34 3      400 kr
5/11 18:04:51 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Einar Forseth

Einar Forseth, född 1892 i Linköping, död 1988, svensk målare.

Läs mer om Einar Forseth
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik einar forseth svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 4489 Blandteknik
    2 st, Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. 24x30 ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 18:13
  • 4148 Blandteknik
    5 st, Robyn Levy, Kanada
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 19:56
  • 4213 Blandteknik
    Axel Fredrik Lilienstolpe, Stockholm, signerad. 27..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 19:03
  • 4130 Blandteknik
    Elin Höglund (1914-2010), Sverige. Kvinna, 58x38 c..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 18:56
  • 4430 Blandteknik
    Kerstin Thorwall, Självporträtt, Signerad KT -90,5..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 18:24
  • 4393 Blandteknik
    Kina. Motivet: 48x50 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 18:52




Ladda ner broschyr