bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 7894057



*

nr 789 4057


Einar Forseth

(1892-1988), Sverige


Blandteknik, Einar Forseth (1892-1988), Altarmålning till Gustavsbergs kyrka 1943. sign pappanå. 160x100


Einar Forseth, född 1892 i Linköping, död 1988, svensk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 november 2012
kl 19:05:30


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/10 22:34:13 1      300 kr
5/11 16:28:15 2      350 kr
5/11 17:21:34 3      400 kr
5/11 18:04:51 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Einar Forseth

Einar Forseth, född 1892 i Linköping, död 1988, svensk målare.

Läs mer om Einar Forseth
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik einar forseth svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 9398 Blandteknik
    + litografier, 3 st, Nisse Ritarn Jonsson (1909-19..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 jan kl 18:29
  • 9184 Blandteknik
    2 st, Militärer, en monogramsignerad EvS (Einar vo..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 jan kl 19:12
  • 6295 Blandteknik
    Bali Fristedt, Djur, Signerad -75,45x49
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 jan kl 19:22
  • 8048 Blandteknik
    Carl Ludvig Lagerqvist, "Norrbro på 1880-talet", S..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 jan kl 19:29
  • 7170 Blandteknik
    David Ljungdahl (1870-1940), Sverige. Signerad, da..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 jan kl 18:06
  • 6450 Blandteknik
    Evy Låås (1923-1999), Sverige. Frukt, Signerad. Mo..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 jan kl 20:16




Ladda ner broschyr