bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 7894057



*

nr 789 4057


Einar Forseth

(1892-1988), Sverige


Blandteknik, Einar Forseth (1892-1988), Altarmålning till Gustavsbergs kyrka 1943. sign pappanå. 160x100


Einar Forseth, född 1892 i Linköping, död 1988, svensk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 november 2012
kl 19:05:30


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/10 22:34:13 1      300 kr
5/11 16:28:15 2      350 kr
5/11 17:21:34 3      400 kr
5/11 18:04:51 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Einar Forseth

Einar Forseth, född 1892 i Linköping, död 1988, svensk målare.

Läs mer om Einar Forseth
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik einar forseth svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 3103 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Arrendegården Dufnäs, 1907..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    25 mars kl 19:33
  • 3006 Blandteknik
    på canvas, Anders Albinson, New York, signerad, 20..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    25 mars kl 20:32
  • 3477 Blandteknik / ..
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, GA, komp..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 mars kl 18:21




Ladda ner broschyr