bakg

  MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Fåtölj 14246118



*

nr 1424 6118


Bruno Mathsson

(1907-1988), Sverige


Fåtölj, Jetson, Dux, stomme av kromad metall, brunt läder


Konditionsrapport: slitage

Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.

Utrop:

8.000 kr

Såld:

7.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 oktober 2021
kl 18:26:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/10 20:09:59 1      6.200 kr
7/10 21:27:33 2      7.600 kr
11/10 08:54:38 3      6.600 kr
11/10 08:54:38 2      6.800 kr (Budbetjänt)
11/10 17:45:55 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Bruno Mathsson

Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.

Läs mer om Bruno Mathsson
  • Läs mer...
Emmafåtölj
Stoppad fåtölj i nyrokoko
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno mathson bruno mathsson bruno matsson brunt läder dux fåtölj jetson jetson-fåtölj jetsonfåtölj karmstol stol stolar svensk design sverige
  • 6383 Karmstol
    ”Mina”, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bruno..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 20:28




Ladda ner broschyr