bakg

  MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Fåtölj 12795377



*

nr 1279 5377


Bruno Mathsson

(1907-1988), Sverige


Fåtölj, Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt


Konditionsrapport: mindre slitage

Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.

Utrop:

8.000 kr

Såld:

11.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 september 2019
kl 20:47:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/9 23:01:48 1      7.000 kr
19/9 08:07:09 2      10.000 kr
19/9 08:38:10 1      8.200 kr
19/9 08:38:10 2      8.400 kr (Budbetjänt)
19/9 08:45:07 1      8.600 kr
19/9 08:45:07 2      8.800 kr (Budbetjänt)
19/9 08:45:20 1      9.200 kr
19/9 08:45:20 2      9.400 kr (Budbetjänt)
19/9 08:45:52 1      10.500 kr
19/9 08:46:48 1      11.000 kr
30/9 20:42:26 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • 30 sep

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska

  • Konstnär/Designer

Bruno Mathsson

Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.

Läs mer om Bruno Mathsson
  • Läs mer...
Emmafåtölj
Stoppad fåtölj i nyrokoko
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno mathson bruno mathsson bruno matsson dux etikettmärkt fåtölj jetson jetson-fåtölj jetsonfåtölj karmstol stol stolar svensk design sverige
  • 6383 Karmstol
    ”Mina”, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bruno..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 20:28




Ladda ner broschyr