bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vinkannor 11876017



*

nr 1187 6017


Vinkannor

2 st, silver, London, England, 1868-1870. Höjd: ca 31 cm. Vikt: 1337 g


Utrop:

9.000 kr

Såld:

7.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2018
kl 19:37:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/5 17:57:03 1      7.000 kr
28/5 19:28:45 2      7.200 kr
28/5 19:30:35 1      7.600 kr
28/5 19:31:20 2      7.600 kr
28/5 19:31:20 1      7.600 kr (Automatiskt)
28/5 19:32:52 2      Vinnande bud



  • Klassiska
  • 28 maj

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa london silver vinkannor ädelmetall
  • 7012 Bägare
    2 st, silver, 1700-tal. Höjd: ca 11
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:24
  • 7026 Bägare
    silver, CG Hallberg, 1918. Höjd: 14
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:55
  • 1008 Bestickuppsätt..
    119 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 18:47




Ladda ner broschyr