bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vinkannor 11876017



*
Vinkannor

nr 1187 6017


2 st, silver, London, England, 1868-1870. Höjd: ca 31 cm. Vikt: 1337 g


Utrop:

9.000 kr

Bevakningspris:

ÄR EJ UPPNÅTT

Aktuellt bud: Inga bud (per 15:35:44)
Uppdatera
Visning

fredag 25/5, lördag 26/5, söndag 27/5 och måndag 28/5


Auktionen
avslutas:

måndag 28 maj kl 19:34:07


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 23% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud

  • Klassiska
  • 28 maj

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa london silver vinkannor ädelmetall
  • 6025 Tobaksburk
    Carl Elmberg, Näfveqvarns bruk. Gjutjärn, reliefde..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 18:08
  • 6006 Oljemålning
    Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Utan Titel. Olj..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 18:23
  • 6028 Akvarell
    Nikolai Jarochenko, 1891,32x23
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 18:24
  • 6007 Oljemålning
    Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Utan Titel. Sig..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 18:27
  • 6026 Oljemålning
    Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Två Kvinnor, Ja..//
    Aktuellt bud: 6.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 18:28
  • 5050 Blandteknik
    Victor Sparre fd Smith, Norge. Utsikt mot fjord, s..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 18:31




Ladda ner broschyr