bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vaser 13396244



*

nr 1339 6244


Wilhelm Kåge

(1889-1960), Sverige


Vaser, 4 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 5-10 cm


Konditionsrapport: 1 med nagg

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Utrop:

600 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 augusti 2020
kl 19:04:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/7 23:01:02 1      300 kr
29/7 23:10:01 2      400 kr
1/8 17:44:28 3      400 kr
1/8 17:44:28 2      400 kr (Budbetjänt)
1/8 17:44:48 3      500 kr
1/8 23:09:18 2      500 kr
1/8 23:09:18 3      500 kr (Budbetjänt)
1/8 23:11:02 2      600 kr
3/8 10:12:30 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 120 kr
  Göteborg 120 kr
  Helsingfors 120 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor

  • Konstnär/Designer

Wilhelm Kåge

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Läs mer om Wilhelm Kåge
  • Läs mer...
Stengods
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skandinavien stengods svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige vaser wilhelm kåge
  • 7173 Matservisdelar
    28 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Grå ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 augusti kl 19:58




Ladda ner broschyr