GLAS OCH KERAMIK / Glas / Vas 13877293

nr 1387 7293

Timo Sarpaneva

(1926-2006), Finland

Vas, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala. Signerad och numrerad, 1730/1993. Klart och matt glas. Höjd: 25,5 cm

Timo Sarpaneva, född 1926, död 2006, finländsk designer.

Utrop:

700 kr

Såld:

350 kr

måndag 29 mars 2021
kl 19:12:18

27/3 14:35:32 1      300 kr
29/3 19:07:18 2      Vinnande bud

Timo Sarpaneva

Läs mer om Timo Sarpaneva
Iittala
Finskt glasbruk anlagt 1881 (Karhula-Iittala).