GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 5806002
*
nr 580 6002
Vas
tenn 1932 (F8), höjd 22 cm, rund vas med funkisdekor, märkt Svenskt Tenn (ej firman)
Utrop:
300 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 17:57:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/2 14:47:03
1
300 kr
16/2 18:37:17
2
400 kr
19/2 21:26:29
3
400 kr
19/2 21:31:43
3
500 kr
2/3 19:25:44
4
500 kr
2/3 19:26:39
4
600 kr
23/4 20:15:02
1
600 kr
23/4 20:15:40
1
750 kr
26/4 15:54:52
5
Vinnande bud
26/4 16:01:35
5
justering av budtak
26/4 22:07:26
6
850 kr
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej firman keramik märkt svenskt tenn vas
-
6243 Bestick
nysilver, Vasa, 58 delar. Längd: 18-24,5
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:28
-
5112 Ljuslyktor & vas
Orrefors. Höjd: 6-30 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:23
-
6179 Tulpanvas
Kina, dekor i underglasblått, Porslin. Höjd: 26 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:17
-
2002 Vas
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 20:54
-
2023 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:38
-
2009 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:03
*
Vas
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6002
Vas
tenn 1932 (F8), höjd 22 cm, rund vas med funkisdekor, märkt Svenskt Tenn (ej firman)
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/2 14:47:03 | 1 | 300 kr |
16/2 18:37:17 | 2 | 400 kr |
19/2 21:26:29 | 3 | 400 kr |
19/2 21:31:43 | 3 | 500 kr |
2/3 19:25:44 | 4 | 500 kr |
2/3 19:26:39 | 4 | 600 kr |
23/4 20:15:02 | 1 | 600 kr |
23/4 20:15:40 | 1 | 750 kr |
26/4 15:54:52 | 5 | Vinnande bud |
26/4 16:01:35 | 5 | justering av budtak |
26/4 22:07:26 | 6 | 850 kr |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej firman keramik märkt svenskt tenn vas
-
6243 Bestick
nysilver, Vasa, 58 delar. Längd: 18-24,5
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:28 -
5112 Ljuslyktor & vas
Orrefors. Höjd: 6-30 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:23 -
6179 Tulpanvas
Kina, dekor i underglasblått, Porslin. Höjd: 26 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:17
-
2002 Vas
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 20:54 -
2023 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:38 -
2009 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:03