bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 13588533



*

nr 1358 8533


Vas

silver. Höjd: 19 cm. Vikt: ca 160 g


Utrop:

700 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 november 2020
kl 19:09:57


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/10 01:26:06 1      450 kr
27/10 13:51:01 2      450 kr
27/10 13:51:01 1      450 kr (Budbetjänt)
30/10 13:35:16 3      Vinnande bud
31/10 10:15:02 4      600 kr
31/10 10:15:02 3      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver vas ädelmetall
  • 7002 Golvvas
    Kina, 1800-tal, porslin. Höjd: 36 cm
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    30 november kl 20:32
  • 6816 Vas
    & skål med lock, Rörstrand. Höjd: 16cm, längd: 15cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    30 november kl 20:08
  • 5004 Vas
    + fat, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Yond..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    30 november kl 19:30
  • 6361 Vas
    + skål, 2 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverig..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    30 november kl 19:54
  • 6492 Vas
    + SKÅLAR, 3 delar. Diameter: 9-18cm
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    30 november kl 20:04
  • 6218 Vas
    4 delar, + skålar, Orrefors. Höjd:, höjd: 20cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    30 november kl 20:31




Ladda ner broschyr