bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 12826176



*

nr 1282 6176


Vas

nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Höjd: 18 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 oktober 2019
kl 19:53:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/10 19:14:28 1      300 kr
21/10 19:48:20 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver vas ädelmetall
  • 8055 Bestick
    6 + 6 delar, silver, Modell Vasa, 1961. Matknivar ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:55
  • 2012 Golvvas
    1950-tal, porslin. Signerad. Höjd: 50cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 maj kl 18:02
  • 8029 Golvvas
    Kina, nutida. Höjd: 54cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:17
  • 8156 Penselvas
    Kina, 1900-tal, dekor med fågel, Porslin. Höjd: 28 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:38
  • 2034 Väggdekoration
    Kalevala Koru, design: Maija-Liisa Vasenius, 1960-..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 maj kl 18:47
  • 8287 Vas
    + 2 delar, Kosta Boda. Höjd: 14-22cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:51




Ladda ner broschyr