bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 12122507



*

nr 1212 2507


Vas

Nysilver, Reliefdekor, graverad 1908. Höjd: 34,5


Utrop:

600 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 oktober 2018
kl 20:46:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/10 15:32:45 1      100 kr
22/10 00:34:06 2      Vinnande bud
22/10 18:21:31 3      200 kr
22/10 18:21:31 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter reliefdekor silver vas ädelmetall
  • 8055 Bestick
    6 + 6 delar, silver, Modell Vasa, 1961. Matknivar ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:55
  • 2012 Golvvas
    1950-tal, porslin. Signerad. Höjd: 50cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 maj kl 18:02
  • 8029 Golvvas
    Kina, nutida. Höjd: 54cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:17
  • 8156 Penselvas
    Kina, 1900-tal, dekor med fågel, Porslin. Höjd: 28 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:38
  • 2034 Väggdekoration
    Kalevala Koru, design: Maija-Liisa Vasenius, 1960-..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 maj kl 18:47
  • 8287 Vas
    + 2 delar, Kosta Boda. Höjd: 14-22cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:51




Ladda ner broschyr