GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 14132005

nr 1413 2005

Ingrid Atterberg

(1920-2008), Sverige

Vas, "Daria", Upsala Ekeby, tidigt 1960-tal. Stengods i senapsgul glasyr med reliefmönster. Djupstämplad i botten samt etikettmärkt. Höjd: 24cm

Ingrid Atterberg, svensk keramiker född 1920, död 2008.

Utrop:

600 kr

Såld:

700 kr

måndag 23 augusti 2021
kl 18:42:02

  • Tema
  • 23 aug

Retro

Läs mer om Retro

Ingrid Atterberg

Läs mer om Ingrid Atterberg
Upsala-Ekeby