bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 12487742



*

nr 1248 7742


Vas

+ coasters, 3 delar, Nysilver, Gallia, Christofle, Höjd: 26,5


Utrop:

500 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 april 2019
kl 20:10:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/4 11:16:42 1      Vinnande bud
15/4 20:00:47 1      justering av budtak


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: christofle coaster coasters gallia glasunderlägg nysilver pläter silver vas ädelmetall
  • 2012 Golvvas
    1950-tal, porslin. Signerad. Höjd: 50cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    24 maj kl 18:02
  • 8029 Golvvas
    Kina, nutida. Höjd: 54cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    17 maj kl 19:17
  • 8402 Ljusstakar & vas
    3 delar, Ett par, + vas, Orrefors, Gunnar Cyrén (1..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    17 maj kl 19:58
  • 8156 Penselvas
    Kina, 1900-tal, dekor med fågel, Porslin. Höjd: 28 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    17 maj kl 20:38
  • 8287 Vas
    + 2 delar, Kosta Boda. Höjd: 14-22cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    17 maj kl 19:51
  • 8058 Vas
    + skål, 2 delar, bland annat Kosta. Diameter: 14-1..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    17 maj kl 19:33




Ladda ner broschyr