Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 14046103



*

nr 1404 6103


Vas

+ Bägare, silver. Höjd: 15-18,5, Vikt: ca 155 g


Utrop:

800 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 juni 2021
kl 20:13:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/6 23:00:57 1      600 kr
20/6 08:31:34 2      600 kr
20/6 08:31:34 1      600 kr (Budbetjänt)
21/6 20:05:36 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare silver vas ädelmetall
  • 9057 Vas
    Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Signerad. Höjd..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    2 feb kl 20:07
  • 9069 Vas
    höjd: 25cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    2 feb kl 20:35
  • 8124 Vas
    Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Höjd: 7 c..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    2 feb kl 19:07
  • 8374 Vaser
    6 st, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    2 feb kl 19:14
  • 8237 Vaser
    Böhmen, glas, ett par. Höjd: 22 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    2 feb kl 18:34
  • 9086 Vaser
    ett par, Poeslin, höjd: 37 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    2 feb kl 18:37




Ladda ner broschyr