bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 14046103



*

nr 1404 6103


Vas

+ Bägare, silver. Höjd: 15-18,5, Vikt: ca 155 g


Utrop:

800 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 juni 2021
kl 20:13:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/6 23:00:57 1      600 kr
20/6 08:31:34 2      600 kr
20/6 08:31:34 1      600 kr (Budbetjänt)
21/6 20:05:36 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare silver vas ädelmetall
  • 9090 Hänkelvas
    1940-tal, keramik. Höjd: 30 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    2 augusti kl 18:30
  • 9257 Hänkelvas
    porslin, Kina. Höjd: 36 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    2 augusti kl 20:53
  • 9263 Vas
    + ljusstakr, 2 delar, nutida, glas / krom. Höjd: 1..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    2 augusti kl 19:03
  • 9204 Vas
    Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta Boda. Signer..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    2 augusti kl 20:13
  • 8324 Vas
    Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    2 augusti kl 19:04
  • 9144 Vas
    nysilver. Höjd: 28 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    2 augusti kl 20:34




Ladda ner broschyr