GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 4184213
*
nr 418 4213
Vas
Argenta, höjd: 20, Kåge, (liten fotnagg)
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 juli 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/6 12:32:30
1
Vinnande bud
18/6 12:33:14
1
justering av budtak
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik kåge liten fotnagg silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
-
3018 Golvvas
Upsala-Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverig..//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:00
-
2076 Oljemålning
Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blommor i vas..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
3007 Sockerskål
+ gräddkanna + vas, Royal Copenhagen, Musselmalet,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:16
-
1002 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstran..//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:56
-
2073 Vas
Dagmar Änggård (1944-2005), Sverige. Keramik. Höjd..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:06
-
3259 Vas
Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Ekeby. Höjd: ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:03
*
Vas
nr 418 4213
Vas
Argenta, höjd: 20, Kåge, (liten fotnagg)
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 juli 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/6 12:32:30 | 1 | Vinnande bud |
18/6 12:33:14 | 1 | justering av budtak |
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik kåge liten fotnagg silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
-
3018 Golvvas
Upsala-Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverig..//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:00 -
2076 Oljemålning
Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blommor i vas..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24 -
3007 Sockerskål
+ gräddkanna + vas, Royal Copenhagen, Musselmalet,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:16
-
1002 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstran..//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:56 -
2073 Vas
Dagmar Änggård (1944-2005), Sverige. Keramik. Höjd..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:06 -
3259 Vas
Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Ekeby. Höjd: ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:03