GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 5806026
*
nr 580 6026
VASE
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604” ,
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604”
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1900
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:19:42
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/4 12:28:28
1
1.000 kr
27/4 14:08:45
2
1.200 kr
27/4 16:42:12
3
1.800 kr
27/4 17:31:59
4
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lergods målat under: ”604” vas
-
9243 VASES
2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:01
-
9028 VASES
3 pcs, glass, delvis Orrefors. Height: 20-33 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:59
-
9027 VASES
3 pcs, cut glass. Including Vicke Lindstrand, Kost..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:11
-
9057 VASES
one pair, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sweden. Gustav..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:15
*
VASE
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6026
VASE
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604” ,
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604”
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 1900 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
27/4 12:28:28 | 1 | 1.000 kr |
27/4 14:08:45 | 2 | 1.200 kr |
27/4 16:42:12 | 3 | 1.800 kr |
27/4 17:31:59 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lergods målat under: ”604” vas
-
9243 VASES
2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:01 -
9028 VASES
3 pcs, glass, delvis Orrefors. Height: 20-33 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:59 -
9027 VASES
3 pcs, cut glass. Including Vicke Lindstrand, Kost..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:11
-
9057 VASES
one pair, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sweden. Gustav..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 18:15