BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Vägglampetter 2233568
*
nr 223 3568
Vägglampetter
1 par, mässing/spegel
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 17 mars 2003
kl 16:00:00
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake metall mässing spegel vägglampetter
-
7061 Ljusstakar
2 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:33
*
Vägglampetter
nr 223 3568
Vägglampetter
1 par, mässing/spegel
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 mars 2003 |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake metall mässing spegel vägglampetter
-
7061 Ljusstakar
2 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:33



