Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Indian ink drawing 14401003



*

nr 1440 1003


Jenny Nyström

(1854-1946), Sverige


Jenny Nyström (1854-1946), Sweden. Signed with monogram, Sagomotiv. Image dimensions: 8x15, 4, outer dimensions including frame: 22x29,


INDIAN INK DRAWING, Monogramsignerad, Sagomotiv. Bildmått: 8x15,4, yttermått inklusive ram: 22x29 cm


Jenny Nyström, Swedish painter, illustrator, born 1854, dead 1946.

Estimate:

3000

Sold:

SEK 2600

Auction date:

Monday December 20 2021
at 18:38:26


  • Bid history
Time Bidder Bid
19/12 11:08:03 1      2.200 kr
20/12 18:26:39 2      Vinnande bud
20/12 18:33:26 1      2.600 kr
20/12 18:33:26 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Jenny Nyström

Jenny Nyström, Swedish painter, illustrator, born 1854, dead 1946.

Read more about Jenny Nyström
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller jenny nyström sagomotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tusch vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:32
  • 6382 WATERCOLOUR
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:04
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:10




Ladda ner broschyr