ART / Etchings etc / Wood engraving 13862046
*
nr 1386 2046
Bror Hjorth
(1894-1968), Sverige
Bror Hjorth (1894-1968), Sweden. Signed, numbered 17/52. Subject: 33x22, outer dimensions including frame: 57x41,
WOOD ENGRAVING, Signerad, numrerad 17/52. Motivet: 33x22, yttermått inklusive ram: 57x41 cm
Bror Hjorth, born 1894, dead 1968, Swedish painter and sculptor.
Droit De Suite
Estimate:
2000
Sold:
SEK 4800
Auction date:
Monday Mars 22 2021
at 20:47:39
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/3 12:13:03
1
1.500 kr
11/3 10:05:18
2
1.800 kr
21/3 22:41:53
3
4.400 kr
22/3 20:36:11
4
3.200 kr
22/3 20:36:11
3
3.400 kr (Robot)
22/3 20:36:59
4
3.800 kr
22/3 20:36:59
3
4.000 kr (Robot)
22/3 20:38:43
4
4.400 kr
22/3 20:38:43
3
4.400 kr (Robot)
22/3 20:39:43
4
4.600 kr
22/3 20:42:39
3
Vinnande bud
22/3 20:43:19
3
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Mar 22
Grafik
Tema Grafik är en auktion med litografier, etsningar och annan grafik av konstnärer och formgivare som Valerio Adami, Horst Antes, Hans Arnold, Enrico Baj, Ola Billgren, Frank Björklund, Olle Bonniér, ...
Read more about Grafik
- Artist/Designer
Bror Hjorth
Bror Hjorth, born 1894, dead 1968, Swedish painter and sculptor.
Read more about Bror Hjorth
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bror hjorth etsningar grafik linoleumsnitt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige träsnitt
-
8052 ETCHING
David Ahlqvist (1900-1988), Sweden. Signed, Kaktus..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:11
-
8009 ETCHING
Einar Norelius (1900-1985), Sweden. "Snäcka". Sign..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:07
-
8378 ETCHING
Eva Stockhaus (b. 1919), Sweden. "Den gamla vedbod..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:23
-
8099 ETCHING
Garibaldi Lindberg (1863-1957), Sweden. Signed, "b..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:43
-
8084 ETCHING
Mona Johansson. Still life. Signed, numbered 167/3..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:58
-
8213 ETCHING
ok ej sign, Paris. Image dimensions: 20x16 cm, out..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:24
*
Bror Hjorth
Bror Hjorth, born 1894, dead 1968, Swedish painter and sculptor.
Läs om budbetjänten
Read more about Grafik
Read more about Bror Hjorth
nr 1386 2046
Bror Hjorth
(1894-1968), Sverige
Bror Hjorth (1894-1968), Sweden. Signed, numbered 17/52. Subject: 33x22, outer dimensions including frame: 57x41,
WOOD ENGRAVING, Signerad, numrerad 17/52. Motivet: 33x22, yttermått inklusive ram: 57x41 cm
Bror Hjorth, born 1894, dead 1968, Swedish painter and sculptor.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 2000 |
Sold: | SEK 4800 |
Auction date: |
Monday Mars 22 2021 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
5/3 12:13:03 | 1 | 1.500 kr |
11/3 10:05:18 | 2 | 1.800 kr |
21/3 22:41:53 | 3 | 4.400 kr |
22/3 20:36:11 | 4 | 3.200 kr |
22/3 20:36:11 | 3 | 3.400 kr (Robot) |
22/3 20:36:59 | 4 | 3.800 kr |
22/3 20:36:59 | 3 | 4.000 kr (Robot) |
22/3 20:38:43 | 4 | 4.400 kr |
22/3 20:38:43 | 3 | 4.400 kr (Robot) |
22/3 20:39:43 | 4 | 4.600 kr |
22/3 20:42:39 | 3 | Vinnande bud |
22/3 20:43:19 | 3 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Mar 22
Grafik
Tema Grafik är en auktion med litografier, etsningar och annan grafik av konstnärer och formgivare som Valerio Adami, Horst Antes, Hans Arnold, Enrico Baj, Ola Billgren, Frank Björklund, Olle Bonniér, ...Read more about Grafik
- Artist/Designer
Bror Hjorth
Bror Hjorth, born 1894, dead 1968, Swedish painter and sculptor.Read more about Bror Hjorth
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bror hjorth etsningar grafik linoleumsnitt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige träsnitt
-
8052 ETCHING
David Ahlqvist (1900-1988), Sweden. Signed, Kaktus..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:11 -
8009 ETCHING
Einar Norelius (1900-1985), Sweden. "Snäcka". Sign..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:07 -
8378 ETCHING
Eva Stockhaus (b. 1919), Sweden. "Den gamla vedbod..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:23
-
8099 ETCHING
Garibaldi Lindberg (1863-1957), Sweden. Signed, "b..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:43 -
8084 ETCHING
Mona Johansson. Still life. Signed, numbered 167/3..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:58 -
8213 ETCHING
ok ej sign, Paris. Image dimensions: 20x16 cm, out..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:24