bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Teskedar 13568111



*

nr 1356 8111


Teskedar

silver, 6 st, Modell: Tulpan. Längd: 13cm, vikt: 105g. Med etui.


Utrop:

500 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 oktober 2020
kl 18:37:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/10 12:30:02 1      400 kr
22/10 21:18:36 2      500 kr
26/10 14:51:03 3      500 kr
26/10 14:51:03 2      500 kr (Budbetjänt)
26/10 15:04:33 3      600 kr
26/10 16:30:34 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etui modell: tulpan silver teskedar ädelmetall
  • 8659 Bägare
    2 st, silver. Höjd: 13,5-16 cm. Vikt: 390 g
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 18:31
  • 1022 Bägare
    silver, 1761, Johan Söderdahl (mästare 1756-1798),..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    14 december kl 18:57
  • 1042 Bägare
    silver, Gustaf VI Adolfs Monogram. Gåva från Gusta..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    14 december kl 19:55
  • 1021 Bestick
    16 delar, silver, WA Bolin, Modell I, 5 smörgåsgaf..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    14 december kl 18:43
  • 8440 Bestick
    Gense, 1950-tal
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 19:56
  • 1102 Bestick
    silver, 6+ 6 st, modell: Haga. Längd: 18-22cm, bru..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    14 december kl 18:08




Ladda ner broschyr