bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Teskedar 12343124



*

nr 1234 3124


Teskedar

12 st. Silver, CG Hallberg, 1903. Längd: 14 cm. Vikt: 240g. I etui


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:49:38


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/2 13:44:07 1      900 kr
10/2 17:05:42 2      800 kr
10/2 17:05:42 1      900 kr (Automatiskt)
10/2 17:05:57 2      Vinnande bud



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cg hallberg i etui silver teskedar ädelmetall
  • 4329 Kaffe/teskedar
    6+ 6+ 6+ 13+ 1, Motivet, silver. Vikt: 437g. Längd..//
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 feb kl 19:30
  • 4542 Teskedar
    8 st, silver, 1800-tal, Franska liljan, olika till..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    18 feb kl 18:04




Ladda ner broschyr