GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Teservisdelar 14842031
*
nr 1484 2031
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Teservisdelar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 delar
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 augusti 2022
kl 18:05:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/8 12:35:21
1
Vinnande bud
- Tema
29 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservisdelar
-
6068 Kaffeservis
3 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:41
-
5402 Kaffeservisdelar
Royal Copenhagen, Blå Blomst, 27 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:26
-
5297 Matservis
Rörstrand, Impero, ca 60 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12
-
2024 Matservisdelar
6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:53
-
6020 Matservisdelar
Villeroy & Boch, New Wave, 8+ 4 delar. Längd: 18-3..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:48
-
6164 Muggar
12 st, Arabia, Mumin. Höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:06
*
Berit Ternell
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Läs mer om Retro
nr 1484 2031
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Teservisdelar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 delar
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 augusti 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/8 12:35:21 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
29 aug
Retro
PÃ¥ Tema Retro har vi samlat konst och design frÃ¥n 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm KÃ¥ge, Lisa Larson, St ...Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservisdelar
-
6068 Kaffeservis
3 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:41 -
5402 Kaffeservisdelar
Royal Copenhagen, Blå Blomst, 27 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:26 -
5297 Matservis
Rörstrand, Impero, ca 60 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12
-
2024 Matservisdelar
6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:53 -
6020 Matservisdelar
Villeroy & Boch, New Wave, 8+ 4 delar. Längd: 18-3..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:48 -
6164 Muggar
12 st, Arabia, Mumin. Höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:06