Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tekanna 4195240



*

nr 419 5240


Tekanna

Pläter, England, 1800-tal


Utrop:

300 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 juli 2006
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/6 23:13:07 1      300 kr
2/7 13:41:58 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg




Ladda ner broschyr