GLASS & CERAMICS / Ceramics / Tekanna 3901254
*
nr 390 1254
Tekanna
Lenght: ()
Majolika, Rörstrand, lagning
Estimate:
100
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday December 12 2005
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/12 15:34:52
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lagning majolika rörstrand skandinavien sverige tekanna
-
3011 TEA SET
20 parts, Lomonsov, Cobalt Net, 8 kaffekoppar, 8 a..//
Present: SEK 2800
Auction ends
in two days
3 juni at 19:58
*
Tekanna
nr 390 1254
Tekanna
Lenght: ()
Majolika, Rörstrand, lagning
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday December 12 2005 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
12/12 15:34:52 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lagning majolika rörstrand skandinavien sverige tekanna
-
3011 TEA SET
20 parts, Lomonsov, Cobalt Net, 8 kaffekoppar, 8 a..//
Present: SEK 2800
Auction ends
in two days
3 juni at 19:58