GLAS OCH KERAMIK / Glas / Teglas 5806022
*
nr 580 6022
Teglas
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:16:41
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/4 10:21:15
1
Vinnande bud
26/4 20:30:00
2
850 kr
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: diameter 10 cm fyra stycken glas teglas tyskland 1920-tal
-
8015 Coupeglas
8 st, diameter: 10,5. Höjd: 7,5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:29
-
8235 Glas
3 st + vas på fat, glas, dekorerat. Höjd: 23-23,5
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:03
-
8256 Insatsskålar
glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:59
-
8014 Konjakskupor
6 st, Orrefors, etikett. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:31
-
8041 Skål på fot
Eva Englund (1937-1998), Sverige. Maja, Orrefors, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:02
-
8234 Vaser
Böhmen, 5 st. Höjd: 15-21,5
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:03
*
Teglas
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6022
Teglas
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 900 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/4 10:21:15 | 1 | Vinnande bud |
| 26/4 20:30:00 | 2 | 850 kr |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: diameter 10 cm fyra stycken glas teglas tyskland 1920-tal
-
8015 Coupeglas
8 st, diameter: 10,5. Höjd: 7,5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:29 -
8235 Glas
3 st + vas på fat, glas, dekorerat. Höjd: 23-23,5
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:03 -
8256 Insatsskålar
glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:59
-
8014 Konjakskupor
6 st, Orrefors, etikett. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:31 -
8041 Skål på fot
Eva Englund (1937-1998), Sverige. Maja, Orrefors, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:02 -
8234 Vaser
Böhmen, 5 st. Höjd: 15-21,5
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:03



