bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tårtspade 13568106



*

nr 1356 8106


Tårtspade

silver, 925,1960-tal. Längd: 23,5cm, vikt: 72g.


Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 oktober 2020
kl 20:53:35


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/10 17:30:18 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver tårtkniv tårtspade ädelmetall
  • 1022 Bägare
    silver, 1761, Johan Söderdahl (mästare 1756-1798),..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    14 december kl 18:57
  • 1042 Bägare
    silver, Gustaf VI Adolfs Monogram. Gåva från Gusta..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    14 december kl 19:55
  • 1021 Bestick
    16 delar, silver, WA Bolin, Modell I, 5 smörgåsgaf..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    14 december kl 18:43
  • 1011 Bestickuppsätt..
    116 delar, silver, Tias Eckhoff, "Cypress", Firma ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    14 december kl 19:19
  • 4094 Bordssurtout
    silver, år 1796, Gustaviansk, Mikael Nyberg (1781-..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    14 december kl 18:23
  • 1028 Bricka
    silver, 1929. Längd: 56,1880 gr
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    14 december kl 20:37




Ladda ner broschyr