Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Supkalkar 16327017



*

nr 1632 7017


Supkalkar

3 st, silver, 1700-/1800-tal. Höjd: 12,5-13. Vikt: 170g ca


Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 juli 2024
kl 20:50:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/7 14:40:41 1      1.000 kr
6/7 17:22:40 2      1.400 kr
7/7 20:31:55 1      1.200 kr
7/7 20:31:55 2      1.300 kr (Budbetjänt)
15/7 14:06:04 3      1.400 kr
15/7 14:06:04 2      1.400 kr (Budbetjänt)
15/7 16:42:16 2      Vinnande bud
15/7 20:45:50 4      1.500 kr
15/7 20:45:50 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 800 kr
  Göteborg Begär offert för hemleverans
  Helsingfors 800 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver supkalkar ädelmetall
  • 8098 Bägare
    silver, Daniel Lundström (1751-1789), 1700-tal, ot..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    29 juli kl 18:43
  • 8210 Bestick
    25 delar, 1950-tal, GENSE, 1(12 + 7 + 6 del). Läng..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    29 juli kl 19:23
  • 8104 Bestick
    56 delar, nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    29 juli kl 19:32




Ladda ner broschyr