bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Supkalkar 14392115



*

nr 1439 2115


Supkalkar

3 + 2 + 1, silver, 1800-tal, Österrike, Ungern. Höjd: 10 - 11, vikt: 370g


Utrop:

2.600 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 december 2021
kl 21:02:04


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/12 20:57:05 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 13 dec

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa silver supkalkar ungern ungersk ädelmetall österrike österrikiskt österrisk




Ladda ner broschyr