Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / StrösockerskÃ¥l 17388091



*

nr 1738 8091


Strösockerskål

Nyrokoko, nysilver. Höjd: 39 cm


Utrop:

300 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 november 2025
kl 18:25:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/11 22:22:01 1      100 kr
6/11 08:17:59 2      1.300 kr
9/11 11:51:46 3      200 kr
9/11 11:51:46 2      250 kr (Budbetjänt)
9/11 11:51:54 3      300 kr
9/11 11:51:54 2      350 kr (Budbetjänt)
10/11 15:29:22 2      1.900 kr
10/11 18:13:40 4      400 kr
10/11 18:13:40 2      450 kr (Budbetjänt)
10/11 18:15:46 5      1.600 kr
10/11 18:15:46 2      1.700 kr (Budbetjänt)
10/11 18:16:07 5      2.200 kr
10/11 18:17:21 2      2.200 kr
10/11 18:17:21 5      2.200 kr (Budbetjänt)
10/11 18:20:00 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko nysilver pläter silver strösockerskål ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43
  • 8242 Jardiniere
    nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 8244 Jardiniere
    silver, K Anderson, 1894. Längd: 48 cm. Höjd: 15 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:47
  • 8018 Karaff med sil..
    1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:40
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:38




Ladda ner broschyr