MÖBLER / Bord / Spelbord 12522002

nr 1252 2002

Spelbord

mahogny, 1700-tal, rokoko, låda i sargen. Längd: 86 cm. Djup: 41 cm, höjd: 74 cm

Utrop:

2.600 kr

Såld:

2.000 kr

måndag 29 april 2019
kl 20:46:47

5/4 08:01:14 1      Vinnande bud

  • Klassiska
  • 29 apr

Klassiska

Läs mer om Klassiska
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.