ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16969195
*
nr 1696 9195
Spegel
Rokokostil, 95x46 cm
Kondition: skadad, delar saknas
Utrop:
700 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 april 2025
kl 20:55:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/4 14:39:39
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko rokoko-stil rokokostil spegel speglar
-
9138 Spegel
mahogny, Karl Johan, 72x41
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:33
*
Spegel
Kondition: skadad, delar saknas
nr 1696 9195
Spegel
Rokokostil, 95x46 cm
Kondition: skadad, delar saknas
| Utrop: | 700 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 april 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 25/4 14:39:39 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko rokoko-stil rokokostil spegel speglar
-
9138 Spegel
mahogny, Karl Johan, 72x41
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:33



