bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13913330



*

nr 1391 3330


Spegel

metall, Orientalisk, nutida, yttermått inklusive ram: 61x61 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 april 2021
kl 19:41:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/4 16:00:50 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall nutida orientalisk spegel speglar
  • 8291 Spegel
    nutida, 152x92 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:42
  • 8203 Spegel
    omkring 1900, dekor med ekollon, senare glas, ytte..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:45
  • 8090 Spegellampetter
    Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 39x23 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:26




Ladda ner broschyr