Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16306145



*

nr 1630 6145


Spegel

Empire, 49x29 cm


Kondition: senare glas

Utrop:

800 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 juli 2024
kl 19:53:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/6 18:46:01 1      500 kr
1/7 17:32:30 2      600 kr
1/7 19:40:14 1      Vinnande bud



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 1.250 kr
  Göteborg Begär offert för hemleverans
  Helsingfors 1.250 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
  • 8045 Spegel
    1950/60-tal, 92x45 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 19:26
  • 8044 Spegel
    Nyrokoko, 62x49 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 18:17
  • 7093 Spegel
    omkring 1900, guldbemålad, dekor av pärlbård, 62x7..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 19:21




Ladda ner broschyr