ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14046116
*
nr 1404 6116
Spegel
1920-tal, 112x51 cm
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 juni 2021
kl 18:29:09
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 1404 6116
Spegel
1920-tal, 112x51 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 juni 2021 |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



