bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 14402078



*

nr 1440 2078


Soppslev

silver, med träskaft, 1800-tal. Längd: 41cm, bruttovikt: 116g.


Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 december 2021
kl 20:59:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/12 11:02:35 1      100 kr
15/12 20:02:08 2      150 kr
17/12 11:42:30 3      250 kr
17/12 22:31:13 2      250 kr
17/12 22:31:14 3      250 kr (Budbetjänt)
17/12 22:32:00 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver soppslev träskaft ädelmetall
  • 5037 Askfat
    + ströare, 3 delar, silver, Importstämplar. Diamet..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 jan kl 18:50
  • 2026 Bestickuppsätt..
    ca 70 delar, 1950-tal, rostfritt stål. Längd: 16-20cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 jan kl 19:28
  • 5309 Bordsflagga
    nysilver. Höjd: 65 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 jan kl 20:36
  • 5021 Bricka med han..
    GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver, 38x61 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 jan kl 20:53
  • 5237 Diverse
    4 delar, silver, Vikt: ca 150 g
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 jan kl 18:07
  • 5027 Dosa
    + fat, 2 delar, Silver / kristall. Längd: 11-20 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 jan kl 19:03




Ladda ner broschyr