Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Smyckesgarnityr 13568103



*

nr 1356 8103


Smyckesgarnityr

3 delar, silver, silversmedjan i Järvsö hb. Vikt: 24g. Med etui


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 oktober 2020
kl 18:38:05


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/10 10:32:23 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etui silver smyckesgarnityr ädelmetall
  • 9094 Bestick
    12 del med silverskaft. Längd: 18,5 cm, vikt:
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    2 feb kl 20:54
  • 9093 Bestick
    silver, 4+ 3 delar. Längd: 13-14,5, vikt: 125 gr ca
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    2 feb kl 19:10
  • 9007 Cocktailskedar
    12 st, nysilver, Numrerade. Längd: 21,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    2 feb kl 20:02
  • 9096 Jardiniere
    nysilver, med glasinsats. Längd: 40 cm, höjd: 27 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    2 feb kl 19:18
  • 9009 Kompottskedar
    12 st, silver, Norge. Längd: 14,5 cm, vikt: 255 gr ca
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    2 feb kl 18:24
  • 9098 Skedar
    9 st, silver, 1863, Göteborg. Längd: 18,5 cm. Vikt..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    2 feb kl 20:27




Ladda ner broschyr