bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 12365017



*

nr 1236 5017


Tyra Lundgren

(1897-1979), Sverige


Skulptur, Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Keramik. Signerad. Höjd: 14 inkl sockel


Tyra Lundgren, svensk målare, skulptör, keramiker och glaskonstnär, född 1897, död 1979.

Följerätt

Ja

Utrop:

8.000 kr

Såld:

15.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 februari 2019
kl 19:41:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/1 22:23:42 1      7.000 kr
28/1 22:24:17 1      7.800 kr
30/1 10:46:16 2      7.800 kr
30/1 10:46:16 1      7.800 kr (Automatiskt)
17/2 16:23:42 3      10.500 kr
17/2 16:25:52 1      9.800 kr
17/2 16:25:52 3      10.000 kr (Automatiskt)
17/2 16:26:07 1      10.500 kr
17/2 16:26:07 3      10.500 kr (Automatiskt)
17/2 16:26:36 1      11.000 kr
17/2 16:29:31 3      12.500 kr
18/2 17:19:52 4      12.500 kr
18/2 17:19:52 3      12.500 kr (Automatiskt)
18/2 17:56:12 5      13.000 kr
18/2 19:31:23 6      Vinnande bud
18/2 19:34:29 5      14.000 kr
18/2 19:34:29 6      14.500 kr (Automatiskt)
18/2 19:36:49 5      15.000 kr
18/2 19:36:49 6      Vinnande bud (automatiskt)



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 200 kr
  Göteborg 200 kr
  Helsingfors 200 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor

  • Tema
  • 18 feb

Keramik

På vårt keramiktema hittar du vaser i stengods, skulpturer och figuriner, mat- & kaffeserviser och väggreliefer med mera av konstnärer och formgivare som som Karin Björquist, Berndt Friberg, Paul Hof ...



Läs mer om Keramik

  • Konstnär/Designer

Tyra Lundgren

Tyra Lundgren, svensk målare, skulptör, keramiker och glaskonstnär, född 1897, död 1979.

Läs mer om Tyra Lundgren
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tyra lundgren
  • 7040 Skulptur
    Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Chamotterat st..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 19:22




Ladda ner broschyr