Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 16364151



*

nr 1636 4151


Lillemor Mannerheim

(1927-1994)


Skulptur, Gefle, Lillemor Mannerheim (1927-1994), björn, "Brumsi" Design 1955. Höjd: 17 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 augusti 2024
kl 18:27:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/8 17:20:05 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: björn gefle konsthantverk lillemor mannerheim skulptur svensk keramik svenska keramiker
  • 1018 Bordsuppsats
    skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diame..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 20:42
  • 1017 Bordsuppsats
    skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 19:53
  • 8206 Brevpress
    brons/sten, putto. Längd: 13 cm, höjd: 11 cm
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 20:11
  • 8129 Figurkärl
    3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 20:52
  • 8025 Glasskulpturer
    14 st, FÃ¥glar & fiskar, + brevpress, FM konstglas,..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 20:56
  • 8123 Ikoner
    8 st, Mogens Leander, Danmark, patinerad metall, 2..//
    Aktuellt bud: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr