bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 14456032



*

nr 1445 6032


Skulptur

Asien, Man, trä, bemålad. Höjd: 44 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 31 januari 2022
kl 20:47:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/1 10:58:01 1      100 kr
30/1 19:15:52 2      200 kr
31/1 00:37:34 3      250 kr
31/1 08:23:07 2      300 kr
31/1 17:37:14 3      400 kr
31/1 20:16:42 2      450 kr
31/1 20:42:04 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien konsthantverk man skulptur trä
  • 7029 Byst
    brons, Märkt Ant Amorgasti, 1919. Höjd: 17 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    16 maj kl 18:50
  • 7130 Ikon
    1800-tal, yttermått inklusive ram: 41x15 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    16 maj kl 19:31
  • 7332 Skulptur
    Bror Hjorth (1894-1968), Sverige. Terrakotta, Sign..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    16 maj kl 20:07
  • 7578 Skulptur
    Fritz Klimsch. Parian. Signerad, Höjd: 68 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    16 maj kl 19:12
  • 7401 Skulptur
    Gefle, Arthur Pecy. Höjd: 30,5
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    16 maj kl 19:40
  • 7493 Skulptur
    Gips, flicka med flätor. Höjd: 25cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    16 maj kl 20:37




Ladda ner broschyr