bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skrin 14692082



*

nr 1469 2082


Skrin

silver, 13x9 cm. Vikt: 270g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

tisdag 24 maj 2022
kl 20:47:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/5 16:23:44 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 24 maj

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver skrin ädelmetall
  • 5374 Matskrin
    1700-/1800-tal. Längd: 53 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 december kl 20:40
  • 2053 Skrin
    med lock, silver, Danmark, 1942, Firma Johannes Si..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:55




Ladda ner broschyr