bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skrin 14692033



*

nr 1469 2033


Skrin

silver, CG Hallberg, 1921. Graverad. Längd: 27 cm. Vikt: 2600g


Utrop:

5.000 kr

Såld:

6.000 kr

Sista tid för bud online:

tisdag 24 maj 2022
kl 18:35:56


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/5 16:23:37 1      4.000 kr
23/5 18:29:34 2      5.600 kr
24/5 18:29:11 3      5.200 kr
24/5 18:29:11 2      5.400 kr (Budbetjänt)
24/5 18:29:25 3      5.600 kr
24/5 18:29:25 2      5.600 kr (Budbetjänt)
24/5 18:29:29 3      5.800 kr
24/5 18:30:09 3      Vinnande bud
24/5 18:30:56 4      6.000 kr
24/5 18:30:56 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 24 maj

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cg hallberg graverad silver skrin ädelmetall
  • 5374 Matskrin
    1700-/1800-tal. Längd: 53 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 december kl 20:40
  • 2053 Skrin
    med lock, silver, Danmark, 1942, Firma Johannes Si..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:55




Ladda ner broschyr