bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skrin 14776451



*

nr 1477 6451


Skrin

nysilver, tygklädd. Längd: 19 cm


Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 juli 2022
kl 20:08:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/7 19:15:00 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver skrin tygklädd ädelmetall
  • 5374 Matskrin
    1700-/1800-tal. Längd: 53 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 december kl 20:40
  • 2053 Skrin
    med lock, silver, Danmark, 1942, Firma Johannes Si..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:55




Ladda ner broschyr