Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sko 10001520



*

nr 1000 1520


Sko

silver, längd: 13 cm, höjd: 8 cm, 100g


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 18:02:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/12 17:01:39 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver sko ädelmetall
  • 2099 Akvarell
    Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Signerad, St..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 20:23
  • 2086 Akvarell
    Synnöve Beskow (1937-1999), Sverige. Hamnmotiv. Si..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 18:45
  • 2062 Fat
    Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 19:21
  • 5146 Oljemålning
    Ole Skibstrup (1887-1972), Sverige. Skogslandskap...//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 18:40




Ladda ner broschyr