Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skedar 8639015



*

nr 863 9015


Skedar

Silver, 12 st


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 december 2013
kl 19:00:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/12 10:59:48 1      1.000 kr
2/12 12:49:05 2      Vinnande bud
2/12 13:38:40 1      1.200 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver skedar ädelmetall
  • 9007 Cocktailskedar
    12 st, nysilver, Numrerade. Längd: 21,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:02
  • 9099 Dessertskedar
    7 st, silver, snäckmodell, 1860. Längd: 15 cm, vik..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:58
  • 9263 Dessertskedar
    8 st, silver, olika modeller. Längd: 15,5 ca. Vikt..//
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:44
  • 9103 Efterrättsskedar
    8 st, Silver (0,800). Längd: 15 cm, vikt: 150 gr ca
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:24
  • 9106 Kaffe/teskedar
    12+ 5 st, silver. Längd: 10,5-13, vikt: 140 gr ca
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:51
  • 9262 Kaffeskedar
    12 st, silver, MGAB, 1964. Längd: 12 cm, vikt: 160..//
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:28




Ladda ner broschyr