bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skedar 14897105



*

nr 1489 7105


Skedar

silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 10+ 12 delar. Längd: 11-18 cm, Vikt: ca 560 g.


Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 september 2022
kl 19:39:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/9 12:16:07 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: jacob ängman rosenholm silver skedar ädelmetall
  • 2039 Kaffeskedar
    12 st, silver. Längd: 12, vikt: 135 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 19:26
  • 2010 Matskedar
    6 st. Silver, udda, 1800-tal. Längd: ca. 20 cm, vi..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 18:45
  • 2062 Skedar
    silver, Rosenholm, 4+ 4 st. Längd: 10,5-12 cm. Vik..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 19:49




Ladda ner broschyr