MÖBLER / Byråar, sekretärer / Skänk 5806039
*
nr 580 6039
Skänk
NK Nordiska Kompaniet 1930-tal, längd 140 cm, djup 48 cm, höjd 88 cm, märkt med metallskylt: ”NK R 40003 - C 7 1 2 38” och NK-märke i skåp, invändigt tre lådor och hyllor
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:23:45
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: buffé byrå byråar skänk tv-bänk
-
7119 Byrå
"Medevi", byrå ur Ikeas 1700-talssserie, sengustav..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:21
-
7001 Byrå
1890-tal, valnöt. Bredd: 92 cm. Djup: 55 cm, höjd:..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:03
-
7218 Byrå
omkring 1900, björk, bemålad. Bredd: 40 cm, djup: ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:03
-
7201 Byrå
Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 80 cm, djup: 36 ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:59
-
6764 Byrå
sengustaviansk stil, vitmålad, tre lådor, beslag i..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:16
-
7217 Chiffonjé
1890-tal. Valnöt, Bredd: 76 cm. Djup: 52 cm. Höjd:..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:53
*
Skänk
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6039
Skänk
NK Nordiska Kompaniet 1930-tal, längd 140 cm, djup 48 cm, höjd 88 cm, märkt med metallskylt: ”NK R 40003 - C 7 1 2 38” och NK-märke i skåp, invändigt tre lådor och hyllor
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: buffé byrå byråar skänk tv-bänk
-
7119 Byrå
"Medevi", byrå ur Ikeas 1700-talssserie, sengustav..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:21 -
7001 Byrå
1890-tal, valnöt. Bredd: 92 cm. Djup: 55 cm, höjd:..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:03 -
7218 Byrå
omkring 1900, björk, bemålad. Bredd: 40 cm, djup: ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:03
-
7201 Byrå
Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 80 cm, djup: 36 ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:59 -
6764 Byrå
sengustaviansk stil, vitmålad, tre lådor, beslag i..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:16 -
7217 Chiffonjé
1890-tal. Valnöt, Bredd: 76 cm. Djup: 52 cm. Höjd:..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:53



