bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skålfat 14132012



*

nr 1413 2012


Skålfat

"Star-dust", Gabriel Keramik, 1950-tal. Keramik. Längd: 35cm


Utrop:

600 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 augusti 2021
kl 18:48:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/8 14:09:31 1      Vinnande bud
22/8 18:44:26 2      350 kr
22/8 18:44:26 1      400 kr (Budbetjänt)
23/8 11:55:53 2      450 kr
23/8 11:55:53 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 23 aug

Retro

På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, Wilhelm Kåge ...



Läs mer om Retro
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gabriel keramik keramik skålfat
  • 2011 Fat
    + vas, Aldo Londi (1911-2003), Italien. Rimini blu..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 augusti kl 19:36
  • 2021 Fat
    4 st, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arab..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 augusti kl 20:07
  • 2010 Fat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, G..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 augusti kl 19:04
  • 2008 Kryddburkar
    5 st, Arom, Marianne Westman (1928-2017), Sverige...//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 augusti kl 20:26
  • 2018 Kryddset
    4 delar, "Colorado", Stig Lindberg (1916-1982), Sv..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 augusti kl 20:18
  • 3101 Lockurna
    Kina, nutida. Höjd: 43 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 augusti kl 20:03




Ladda ner broschyr